Nazal septum deviasyonuna bağlı olarak burun tıkanıklığı ortaya çıkan insanlarda, medikal tedavi ile burundaki eğri kıkırdakların düzeltilmesi söz konusu değildir. Burun eti büyümesi için verilebilen burun spreyleri gibi ilaçlar, burun septtumundaki kıkırdakların düzeltilmesinde etkili değildir. Nazal septum deviasyonun tedavisi amacıyla, eğri kıkırak alanlarının çıkarılarak, septumun orta hatta düz hale getirilmesini içeren işlemler "septoplasti ameliyatı", "deviasyon ameliyatı", "septum deviasyonu ameliyatı", "burunda kıkırdak eğriliği ameliyatı", "SMR ameliyatı", "burunda kemik eğriliği ameliyatı" olarak adlandırılmaktadır. Genellikle burun deliklerinin içerisinden yapılan bu ameliyatlar endoskopik olarak ya da açık teknikle de yapılabilmektedir.

Septum devisyonu tedavisi - Burunda kıkırdak eğriliği tedavisi - Burunda kemik eğriliği tedavisi - Burunda kıkıkrdak eğriliği ameliyatı - Deviasyon ameliyatı - Deviasyon operasyonu - Septoplasti ameliyatı - SMR ameliyatıDeviasyon ameliyatı olanların sağlık açısından septum deviasyonu zararlarından korunması, burun tıkanıklığı ile ilişkili sorunların ortadan kaldırılması ve başarılı deviasyon ameliyatının etkisinin kalıcı olması (burun eti küçültülmesi işlemlerinden sonra burun etleri yeniden büyüyebiliyor) nedeniyle, septum deviasyonun tedavisi için kıkırdak eğriliği ameliyatları yapılmaktadır. (kaynak link >> Deviated Septum | American Academy of Otolaryngology-Head and ...).

Septum deviasyonu olanlarda aşağıdakilerin bir veya daha fazlası görülebilir:

• Bir veya her iki burun tıkanıklığı
• Burun içerisinde şişlik hissi (bazen tek taraflı)
• Sık sık burun kanamaları
• Sık sinüs enfeksiyonları
• Bazen yüz ağrısı, baş ağrısı, postnazal damla
• Uyku sırasında gürültülü solunum (bebekler ve küçük çocuklar)

 

Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi

 

Her Nazal Septum Deviasyonu Ameliyat Gerektirmez!

 

Deviasyon Ameliyatı, Burun Estetiği ve Burun Ucu Estetiği Ameliyatları İle Birlikte Yapılabilir!

Burunda estetik açıdan sorun ola ve aynı zamanda burun kıkırdak eğriliği olan hastalarda, hem burun estetiği ameliyatı hem de burun kıkırdak eğriliği ameliyatı aynı anda yapılabilmektedir. Bazı hastalarda aynı anda burun ucu estetiği ameliyatı ve deviasyon ameliyatı yapılabilmektedir. Septum deviasyonun tedavisi amacıyla yapılan bu ameliyatlarda çıkarılan septum kıkırdakları, burun estetiği ameliyatı esnasında, burnun farklı bir blümüne destek dokusu ya da dolgu malzemesi olarak kullanılabilmektedir.

Nazal Septum Deviasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Septoplasti ya da deviasyon ameliyatı, burun deliklerinin içerisinden uygulanan cerrahi prosedürlerdir, bu nedenle morarma veya dış belirti oluşmaz (açık teknikle yapıldıklarında burun ucunda şişlik ve ödem görülebilir). Ameliyat rinoplasti ile kombine edilebilir, buradaki burun dış görünümü değişir, bu durumda ve yüzün şişmesi / morarma görülür. Septoplasti ayrıca sinüs cerrahisi ile kombine edilebilir.

Deviasyon Ameliyatı Kaç Saat Sürer?


Deviasyon oranına bağlı olarak, işlem için gereken süre yaklaşık 20 dk ile 1 saat arasında değişebilir. Genellikle işlem süresi 30 dk yı geçmez. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve genellikle ayakta tedavi amaçlı yapılır. Ameliyattan sonra, aşırı postoperatif kanamayı önlemek için burun içerisine tampon uygulaması yapılabilir. Ameliyat sırasında, septumun kötü bir şekilde sapmış bölümleri tamamen çıkarılabilir veya eğri kıkırdaklar yeniden düzeltilerek burun içine konabilir. Nazal septum deviasyonu ameliyatı olanlar, işlem sonrasında anestezi etkisinin geçmesi için gereken 4 saat tamamlandığında taburcu olabilirler.KALDIK

 

Çocuklarda Septum Deviasyonu Tedavisi

 

Çocuklarda septum deviasyonu - Çocuklarda septum deviasyonu ameliyatıÇocuklarda septum deviasyonu ya da çocuklarda burun kıkırdak eğriliği, diğer burun tıkanıklığına neden olan, geniz eti büyümesi ve allerjik rinit gibi nedenlerle karıştırılabilir. Burun büyümesi kafatasının büyümesi ve boy uzamasının devam ettiği dönemde devam eder ve nazal septum de aynı şekilde büyümeye devam eder. Bazen travma sonrasında ortaya çoıkan septum deviasyonları çocuklarda yaş büyüdükçe belirginleşebilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgileri yandaki linklerde ve "Genetik Özellikler ve Burun Travmalarına Göre, Nazal Septum ..." linkinde bulabilirsiniz.

Çocuklarda Septum Deviasyonu Ameliyatı

 

Çocuklarda burun kemik eğriliği ameliyatı genellikle, 18 yaşından önce yapılmaz ve ileri derece burun içerisinde tıkanıklığa neden olan ve burun tıkanıklığı şikayetleri fazla olan, hastalarda sınırlı miktarda kıkırkdak doku çıkarılmasını içeren kıkırdak eğriliği ameliyatları yapılabilmektedir. Burun septumunun belirli noktaları, burun büyüme noktaları olan kabul edilmektedir ve ameliyat esnasında bu noktaların zedelenme riskini azaltmak amaçlanılmaktadır.

 

Burun Kıkırdak Eğriliğinin Tedavisi İçin "Doğal Bitkisel Tedavi" ya da "Masajla Ameliyatsız Çözüm" Mevcut Değildir!

 

Burun septumundaki eğriliklerin, bitkisel bir tedavi ile ya da dışarıdan masajla düzeltilebilmesi mümkün değildir. Yani "burun kıkırdak eğriliğine doğal bitkisel çözüm" ya da "masajla burun kemik eğriliği tedavisi" ifadeleri hem bilimsellik dışıdır hem de gerçekle bağdaşmamktadır. Tam tersi olarak düzenli burun üzerine bastırıldığında, kıkıkdak eğriliği miktarı arrabilmektedir.

Nazal Septum Deviasyonu Ameliyatı Sonrasında Yüzde Şişlik ve Morluk Görülür mü?


Klasik kapalı teknik burun kıkırdak eğriliği ameliyatlarından sonra burun dışında, yüz ve göz çevresinde şişlik ve morluk görülmez. Burun içerisine yerleştirilen internal silikon splintler burunun normalden dah geniş görünmesine neden olabilir. Açık teknik ile burun kıkıkrdak eğriliği ameliyatı yapıldığında, burun ucunda şişlik görülebilir ve yine göz çevresi morluğu görülmez.

Burun kıkırdak eğriliği ile ilgili ek not :

Burun septumunda kıkırdak eğriliği olması durumunda (burunda kıkırdak eğriliği ya da burunda kıkırdak kayması olması durumunda) tedavi amacıyla yapılan ameliyatların bazıları kullanılan tekniğin baş harflerinin kısaltılması, bazıları da tanımlama amacıyla aşağıdaki şekillerde yazılmaktadır (bu işlemler kabaca bibirine çok yakın ya da birbirinin aynısı olan ameliyatlardır):

Deviasyon ameliyatı
Septoplasti ameliyatı
Burunda kıkırdak eğriliği ameliyatı
SMR ameliyatı
Burunda kemik eğriliği ameliyatı
Burun eğriliği ameliyatı
Submüköz rezeksiyon ameliyatı

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:

Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul

Randevu tel: 0212 561 00 52

Cep tel: 0533 6550199

Fax: (0212) 542 74 47

http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!

 

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin.