Normal günlük hayatt hızlı yürüme esnasında ya da sportif aktiviteler esnasında sürekli burun tıkanıklığı (burundan alınan nefesin yetmemesi hissi, havayı ağız yoluyla alma ihtiyacının olması) ve ağız açık uyuma şikeyetleri olan hastaların bir kbb uzmanına muayene olmaları önerilmektedir. Septum deviasyonu doğumda mevcut olabilir, büyüme sırasında eğri olabilir veya burnun ve yüzün yaralanmasından kaynaklanabilir.

Burnun iç kısmını incelemek için, parlak bir ışık ve bazen burun deliklerini açacak şekilde tasarlanmış bir alet (burun spekulum) ya da ucunda parlak bir ışık bulunan uzun ve ince bir boru şekilli endoskop kullanılabilir. Nazal septum deviasyonu tanısı, basit bir burun muayenesi esnasında bu şekilde konulabilir. Muayene esnasında bazen dekonjestan etkili bir sprey muayeneden önce ve sonra burun içerisine uygulanabilir (kaynak link >> Deviated septum - Diagnosis and treatment - Mayo Clinic). Bazı septum deviasyonları burun boşluğunun derinliğindedir ve ofis şartlarında endoskopik muayeneden daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç duyulabilir. Görüntüleme yöntemi olarak genellikle paranazal sinüs bilgisayarlı tomografisi istenilmektedir. Nazal septum deviasyonu tanısı için genellikle gerekli değildir (kaynak link >> What Is Deviated Septum? Surgery, Symptoms, Recovery, & Causes).

 

Akustik Rinometri Nedir?

Akustik rinometri (AR), burundaki ses sinyalinin burun boşluğundaki yapılarla akustik yansımasının ölçülmesine dayanılarak burun açıklığını değerlendirir. AR ilk ve yansıyan ses dalgalarını analiz ederek burun boşluğunun kesit alanının burun boşluğu girişine olan mesafenin bir fonksiyonu olarak bir alan oluşturmasını sağlar.

Rhinomanometri, burun direncini hesaplamak için transnazal basınç ve nazal hacim hava akımını ölçerek burunun dinamik fizyolojik değerlendirmesini sağlar. Burun ses spektrumu analizi (NSSA), burun boşluğundaki değişken burun hava akışının neden olduğu gürültüyü analiz ederek burun hava akışını dinamik olarak değerlendiren dolaylı bir yöntem sağlmaktadır.

Akustik rinometri, rinomanometri ve burun spektral ses analizi gibi daha ileri diagnostik yöntemler, burun boşluğunun ön bölgesinde nazal septum deviasyonunun belirlenmesinde yararlı olabilir, ancak bu testlerin kullanımı sınırlıdır. Anterior rinoskopi, nazal endoskopi ve görüntüleme ile karşılaştırıldığında, bu ileri tanısal uygulamlar, Nazal septum deviasyonunun yerini ve şiddetini belirlemede duyarlılık ve özgüllükten yoksundur (kaynk link >> Measurement tools for the diagnosis of nasal septal deviation: a ...).

Çocuklarda Nazal Septum Deviasyonu

Nazal septum deviasyonu tanısıNazal septumun sapması, burun tıkanıklığının ortak bir yapısal nedenidir ve quandriangular kıkırdağın kemikli sınırlarından çıkması veya vometeri, etmoidin dik plakasını ve / veya dörtlü kıkırdakın kendisini etkileyen intrensek deformiteden kaynaklanabilir. Yenidoğanlarda, septal deviasyon prevelansı% 1.45 ile % 6.3 arasında değişebilir. Yeni bir bilimsel çalışmada yenidoğanlarda septal sapmaların yaygınlığını analiz etmiş ve vajinal yolla doğan çocuklarda% 22 gibi yüksek bir oranda bulunabileceğini, ancak sezaryenle doğumdan doğumun sadece % 4 oranında nazal septum deviasyonuna neden olduğunu bulmuştur. Vajinal doğumdan itibaren septuma yapılan travmanın NSD'nin ortak bir nedeni olduğu ileri sürülmüştür. Oksipitomental radyografilerde değerlendirildiğinde, 6-15 yaşlarındaki okul çağındaki çocuklarda NSD yaygınlığı yaklaşık % 20 iken bu çocukların yaklaşık % 10' unda pozitif bir klinik tanı konulmuş (klinik belirtiler pozitiftir) (kaynak linkler >> Deviated nasal septum. Incidence and etiology / Dislocation of the nasal septal cartilage in the newborn / Septal deviation in newborn infants / How septum deformations in newborns occur). Çocukluk çağındaki nazal septum deviasyonu belirtileri, diğer burun tıkanıklığı nedenleri olan geniz eti büyümesi, allerkik rinit, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi burun tıkanıklığı şikayetinin şiddetlenmesine neden olabilir.

Özellikle burun solunumuna bağlı olması nedeniyle ufak bebeklerde septum deviasyonun belirtileri daha şiddetli olabilir.

 

Burnunuzda Septum Deviasyonu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Nazal septum deviasyonu aslında birçok insanda az ya da çok şiddetli olmak üzere bulunmaktadır (100 insanın yaklaşık 80 tanesinde bulunabilir). Nazal septum deviaysonu olan insanların çoğunda fazla bir belirti ya da şikayet ortaya çıkmaz. Eğer burnunuzdaki septum deviasyonunun miktarı fazlaysa ya da burnun en dar bölgesi olan nazal valv bölgesine yakın bir eğrilikse aşağıdaki belirtililere neden olabilir:

. burun tıkanıklığı
. ağız açık uyuma ve uyku kalitesinde azalma
. baş ağrısı
. egzersiz esnasında burundan alınan nefesin yetmemesi hissi ya da gezersiz kapasitesinde azalma
. boğazda kuruluk hissi
. diş eti hastalıkları sıklığında artış ya da ağız kokusu
. kronik farenjit ataklarının artması
. geniz akıntısı
. burun kanaması
. uykuda deviasyonu olduğu tarafa doğru yatma ihitiyacının olması

 

Aslına bu belirtiler deviasyonun yerine ve eğrilik miktarına göre değişebilir. Eğer bu şikayetleriniz mevcutsa bir kbb uzmanına danışmanız yeterli olacaktır.

 

Nazal Septum Deviasyonu Tanısı İçin Her Zaman Tomografi Gerekli Değildir!

 

Nazal Septum Deviasyonu Tanısı İçin Her Zaman Tomografi Grekli Değildir!


BT taramaları bilgisayarlı iki ve üç boyutlu kemik, kıkırdak ve diğer burun yapılarının görüntülerini oluşturmak için X-ışınları kullanır. Bu, doktorların burnu çeşitli açılardan incelemesini sağlar. Normalde nazal septum deviasonu için basit bir kbb muayenesi ve anterior rinoskopik muayene yeterlidir. Özel sigortası olan hastalarda, poliçe şartları septum deviasyonunu kapsıyorsa genellikle ameliyat öncesinde hastalığın belgelenmesi amacıyla tomografi görüntülemesi istenilmektedir. Kronik sinüzit ya da endoskopik muayenede nazal kavitenin tam olarak değerlendirilmesini engelleyen ileri derecede septum deviasyonu, nazal polip ya da kitel varlığında, tedaviye dirençli kronik sinüzit olan hastlarda BT çekilmesi uygundur. Yine yüz yaralanması ve travmatik burun kırığı olan hastalarda tomografi çekilmesi tercih edilmektedir.

Burun kıkırdak eğriliği ile ilgili ek not :

Burun septumunda kıkırdak eğriliği olması durumunda (burunda kıkırdak eğriliği ya da burunda kıkırdak kayması olması durumunda) tedavi amacıyla yapılan ameliyatların bazıları kullanılan tekniğin baş harflerinin kısaltılması, bazıları da tanımlama amacıyla aşağıdaki şekillerde yazılmaktadır (bu işlemler kabaca bibirine çok yakın ya da birbirinin aynısı olan ameliyatlardır):

Deviasyon ameliyatı
Septoplasti ameliyatı
Burunda kıkırdak eğriliği ameliyatı
SMR ameliyatı
Burunda kemik eğriliği ameliyatı
Burun eğriliği ameliyatı
Submüköz rezeksiyon ameliyatı

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:

Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul

Randevu tel: 0212 561 00 52

Cep tel: 0533 6550199

Fax: (0212) 542 74 47

http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!

 

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin.