Nazal septum deviasyonuBurun pasajları arasındaki ince duvarın (nazal septum) bir tarafa eğrilmesi durumunda yamulmuş ya da eğrilmiş bir septum olduğu anlamnına gelen “nazal septum deviasyonu” varlığından bahsedilmektedir. Birçok insanda nazal septumda az ya da çok miktarda bu eğrilik görülmektedir. Nazal septum deviasyonu ileri derecede olduğunda, burnunuzun bir tarafını tıkayabilir ve hava akışını azaltabilir, nefes almada zorluk çekebilir. Burun tıkanıklığı, eğri burun septumundan, burun içrisindeki “burun etleri” nin şişmesinden veya her ikisinden kaynaklanabilir. Burun tıkanıklığının tedavisi, burun pasajlarını açmaya yardımcı olan şişliği veya burun genişleticilerini azaltmaya yönelik ilaçları içerebilir. Burun kıkırkdak eğriliği tedavisi için cerrahi bir işlem olan “deviasyon ameliyatı” nın yapılması gereklidir.

Nazal septum deviasyonu temel olarak iki nedenden dolayı ortaya çıkabilir:

• Doğumda ortaya çıkan bir durum. Bazı durumlarda, septum deviasyonu, fetus gelişimi sırasında ortaya çıkabilir ve doğumda belirgindir (genetik mirasın etkisi nedeniyle nazal septumdaki eğrilik ortaya çıkabilir).
• Burun yaralanması. Burun kıkırdak eğriliği, burun bölmesindeki konumundan çıkarılmasına ya da eğrilmesine neden olablen bir hasarın bir sonucu ortaya çıkabilir. Bebeklerde, bu tür bir yaralanma doğum sırasında ortaya çıkabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde birçok farklı burun yaralanmasına ve septumun sapmasına bağlı olarak burunda kemik eğriliği ortaya çıkabilir. Burun travması en sık kavga, temas sporları, aktif bedensel bir oyun veya otomobil kazaları sırasında ortaya çıkmaktadır.

 

Nazal Septum Deviasyonu İnsanların Ortalama %60 - 80' inde Mevcuttur!

Nazal septum deviasyonu, toplumun ortalama % 60-80' inde görülmektedir (kaynak link >> Association between Symptomatic Deviated ...). Yani burun tıkanıklığı, merdiven çıkarken zorlanma, uyku mkalitesinde bozulma, ağız açık uyuma gibi belirtileri olmaksızın kıkırdak eğriliği bulunabilmektedir. Bütün burun spetum deviasyonu olan hastalarda, burun kıkırdağı eğriliği belirtileri olmadığı sürece ameliyat yapılması gerekli değildir.

Nazal Septum ve Nazal Septum Deviasyonu Tanımı

Travmatik Septum Deviasyonu

Travmatik septum deviasyonu - Travmatik burun kıkırdak eğriliğiBurun travması sonrasında ortaya çıkan burun kıkırdak eğrilikleri doğumsal kıkırdak eğriliklerine göre daha şiddetli olabilir ve beraberinde burun şeklinde de eğrilk ya da defromiteler görlebilmektedir. Özellikle çocukluk çağındaki burun travmalarının etkileri, burun büyümeye devam ettikçe ortaya çıkabilir ve çok farklı burun deformiteleri (eğri burun deformitesi, C burun deformitesi ...) ortaya çıkabilir. Burun ucuna gelen travmalar sonucunda, burun septumunun en alt kısmı olan "kaudal septum" bölümünde eğrilikler (kaudal septum deviasyonu) ya da septumun yerinden ayrılması (anterior septal dislokasyon) ortaya çıkabilmektedir. Yandaki fotoğrafta, çocukluk çağında burun üzerine düşme sonrasında ortaya çıkan, hem burun kemiği hem de burun ucundaki asimetrik görünüm ve sol burun deliğinin içerisindeymiş gibi görünen kadal septum deviasyonuna bağlı çıkıntı görülmektedir.

Burunda Kıkırdak Eğriliği, Tekrarlayan Burun Travmaları İle Şiddetlenebilir!

Nazal septum deviasyonu

Özellikle yakın dövüş sporlarıyla ilgilenenlerde ve zeka geriliği ya da nörolojik bir hastalık nedeniyle tekrarlayan yüz travmasına maruz kalan insanlarda, nazal septumde kırılma, eğrilme, kalınlaşma gibi yapısal değişiklikler ortaya çıkabilmektedir. Birçok bokör bir elinin avuç içi ile burun ucuna önden arkaya doğru bastırıp yuvarlama hareketi yaparak burun ucunu daha yumuşak hale getirebilmektedir. Bu şekilde burun septumunun en alt ve ön bölümü tekrar tekrar ezilerek çökmekte ve yumuşamaktadır. Burun septum travmalarında bazen, sepumun içerisine kan dolarak (septal hematom) apse ya da enfeksiyona dönüşme sonrası septum kıkırdağında erime ortaya çıkabilmektedir.

Burun kıkırdak eğriliği ile ilgili ek not :

Burun septumunda kıkırdak eğriliği olması durumunda (burunda kıkırdak eğriliği ya da burunda kıkırdak kayması olması durumunda) tedavi amacıyla yapılan ameliyatların bazıları kullanılan tekniğin baş harflerinin kısaltılması, bazıları da tanımlama amacıyla aşağıdaki şekillerde yazılmaktadır (bu işlemler kabaca bibirine çok yakın ya da birbirinin aynısı olan ameliyatlardır):

Deviasyon ameliyatı
Septoplasti ameliyatı
Burunda kıkırdak eğriliği ameliyatı
SMR ameliyatı
Burunda kemik eğriliği ameliyatı
Burun eğriliği ameliyatı
Submüköz rezeksiyon ameliyatı

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:

Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul

Randevu tel: 0212 561 00 52

Cep tel: 0533 6550199

Fax: (0212) 542 74 47

http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!

 

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin.