Burun içerisindeki iki hava pasajı arasındaki ince duvar (nazal septum) bir tarafa sapmış ya da eğrilmiş olduğunda (nazal septum deviasyonu), bir hava pasajından hava geçişinin zorlaşmasına (hava yolu direncinin artmasına) neden olur.

Nazal septum deviasyonu şiddetli olduğunda burnumuzun bir tarafını tıkayabilir ve hava akışını azaltabilir, nefes almada zorlanmaya neden olabilir.Nazal septum deviasyonuna bağlı en sık görülen belirti "burun tıkanıklığı" dır. Bunun yanında çok farklı belirti ve bulgular ortaya çıkabilir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) insanların yaklaşık yüzde 80' inde az ya da çok septum deviasyonu bulunur. Gnellikle şiddetli septum deviasyonları ya da solunum sıkıntısına neden olan septum deviasyonları (nazal valv bölgesinde bulunan az miktarda septum deviasyonu bileburun tıkanıkşığına neden olabilmektedir) tedavi gerektirmektedir (kaynak >> Deviated septum: Causes, symptoms, and treatment).

Septum Deviasyonu Belirtileri

Nazal septum deviasyonu belirtileri - Nazal septum deviasyonu semptomları - Burunda kıkırdak eğriliği belirtileri - Burunda kıkırdak yamukluğu belirtileri - Burunda kemik eğriliği belirtileri - Septum deviasyonu nasıl anlaşılır? - Burunda kıkırdak eğirliği nasıl anlaşılır? - Burun kıkırdak eğriliği zararları - Septum deviasyonu zararlarıNazal septum deviasyonunun en sık görülen semptomları, burun tıkanıklığı ve devam eden sinüzit ve gribal enfeksiyonun belirtilerinin normalden daha uzun sürmesidir.

Belirtiler çoğu zaman solunum yolu enfeksiyonu, yaygın soğuk algınlığı veya alerji ile karıştırılır.

Şiddetli olmayan septum deviasyonu olan işiler sadece bu zamanlardaki belirtileri fark edebilir.

Nazal septum deviasyonu ile ilişkili belirtiler ve bulgular şunları içerir:

• burun tıkanıklığı (genellikle bir taraftaki burun deliğinde daha yoğundur)
• sık sinüs enfeksiyonlarının olması
• İlaca dirençli sinüs enfeksiyonlarının olması
• sık sık burun kanaması (epistaksis) olması
• Sıkça kabuklanma veya burun kuruluğu olması
• uyurken gürültülü nefes alma
• yüz ağrısı olması
• postnazal akıntı olması
• baş ağrısı olması
• horlama olması
• nefes verirken ıslık sesi
• bir tarafa uyku eğilimi, çoğunlukla bloke edilmiş burun kanalının üzerine yatılır (aslında alışkanlık diye bildiğiniz şey, burun septumundaki eğriliğe göre, uyku esnasında en büyük hava yoluna ulaşma çabası olabilir)
• ağır vakalarda uyku apnesi
• diş eti hastalıkları

 

Burun solunumuna bağlı olması nedeniyle bebeklerde septum deviasyonun belirtileri daha şiddetli olabilir.

 

Septum Deviasyonuna Bağlı Belirtilerin Şiddetini Etkileyen Faktörler

Burnumuzun içerisi sabit şekilli bir boru gibi değil; dar ve geniş alanları olan iki ayrı boşluktan ibarettir. Nazal septum deviasyonu burnumuzun en dar yeri olan nazal valv bölgesinde olduğunda, az miktardaki septum deviasyonunun bile çok miktarda şikayete neden olması beklenilebilir. Bunun yanında, buun içerisindeki mukozal ödemi arttırabilecek allerjik rinit gibi bir hastalığın bulunması septum deviasyonunun belirtilerinin daha fazla hissdeilmesine neden olabilir. Nazal septumun en alt kısmı yani burun deliklerinin ortasındaki "kolumella" nın hemn arkasında yer alan bölümü "kaudal septum" deviasyonu olarak adlandırılmaktadır. Bu bölümdeki eğriliklerde ilave olarak burun deliklerinin önden asimetrik ve burun ucunun bir tarafa daha yatık olarak görünmesi şeklinde burunda şekilsel bir bozukluk da görülebilir.

Kaudal Septum Deviasyonu

Deviasyon ameliyatı - Burun Eğriliği ameliyatı - Smr ameliyatı - Septoplasti ameliyatı - Submüköz rezeksiyon ameliyatı - Burun kıkırdak eğriliği ameliyatiNazal septumun en alt kısmı olan "kaudal septum" bölümündeki eğriliklerde (kaudal septum deviasyonu ya da anterior septal deviasyon) burun ucunun önemli destek dokusu olan septumun bu böümünün burun deliklerine doğru yer değiştirmesi söz konusudur. Yandaki fotoğrafta görüldüğü gibi, burun deliklerinde ve burun ucunda görsel bir sorun olarak da karşımıza çıkmaktadır. Kaudal septum deviasyonu olan hastalarda, basit bir deviasyon ameliyatı yerine; kaudal septumun yeniden yapılandırılarak burun ucu desteğinin yeniden normale getirilmesi amacıyla kaudal septoplasti ya da açık teknik septoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Kaudal septumdaki eğriliğin basit olarak cerrahi işlemle çıkarılması ve yeniden bu bölgeye kıkırdak greft takviyesi konulmaması durumunda burun ucunda düşme ve burun şeklinde bozulma ortaya çıkabilmektedir (Deviasyon Ameliyatı Sonrası Ortaya Çıkan Burun Ucu Düşmesi ve ... linkine göz atabilirsiniz).

1929'da Dr. Metzenbaum, kaudal septum deviasyonu sorununa hitap eden bir prosedürü tanımlayan ilk kişilerden biridir. Anterior septal deviasyonun tedavisinde güçlüğün farkına varılması ve posterior (arka) septum rezeksiyonun anterior deviasyonun düzeltilmesinde minimal etkisi olduğuna dikkat çekmiştir. Ayrıca, burun ucu desteği için kaudal septumun korunmasının önemini belitmiştir. Dışa bakan tarafta kaudal septumun dikey bir kama çıkarıldığı "sallanan kapı tekniği - swinging door technique" ni tanımlamış ve bu teknikte işlem sonrasında, kaudal septumun orta hatta yeniden konumlandırılması gerektiğini vurgulamıştır. Daha sonra, kaudal septumun burun destek dokularına dikiş ile sabitlenmesini içeren teknik  de dahil olmak üzere, bu tekniğin çeşitli varyasyonları bildirilmiştir (kaynak >> Treating the caudal septal deflection)

Dr. Pastorek ve Dr. Becker, değiştirilmiş bir sallanan kapı tekniği ile deneyimlerini paylaşmışlar ve modifiye edilmiş teknikte, septal kıkırdak, maksiller krestten koparılmakta ve "kapı durdurucu" gibi davranan burun alt tabanı üzerinden çevrilmekte ve kaudal septumu daha orta hat pozisyonuna sabitlemektedir. Kaudal septum parçasını sabitlemek için alt kısıma dikiş yerleştirilmektedir. Yazarlar, kaudal septumu aşırı derecede zayıflatmamak için burun ucunun desteğini kaybetmemesi için sallanan kapı tekniği uygulanabileceğini vurgulamaktadır (kaynak >> Caudal septoplasty for treatment of septal deviation: aesthetic and functional correction of the nasal base).

Kaudal septum deviasyonunun, burun ucu desteği zayıflatılmadan düzeltilmesi amacıyla tanımlanmış birçok farklı cerrahi teknik bulunmaktadır (kaynak >> Nasal Septal Deviations: A Systematic Review of Classification Systems).

Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi


Normalde, klasik deviasyon ameliyatı ya da septoplasti ameliyatında, işlem burun içerisinden yapılır ve dışarıdan görülebilen bir kesi izi ya da şekil değişikliği olmaz. Yukarıda, önde kaudal septum deviasyonu ve arkada burun eti ile temas halinde ileri derecede septum deviasyonu olan, açık teknik septoplasti ameliyatı (ya da açık teknik deviasyon ameliyatı) yapıldıktan sonraki ve işlem öncesi burun fotoğrafları görülmektedir. Genellikle burun kemiğine bir işlem yapılmadığından sadece burun içerisine silikon burun tamponu yerleştirilerek işlem sonlandırılmaktadır.

 

Burun kıkırdak eğriliği ile ilgili ek not :

Burun septumunda kıkırdak eğriliği olması durumunda (burunda kıkırdak eğriliği ya da burunda kıkırdak kayması olması durumunda) tedavi amacıyla yapılan ameliyatların bazıları kullanılan tekniğin baş harflerinin kısaltılması, bazıları da tanımlama amacıyla aşağıdaki şekillerde yazılmaktadır (bu işlemler kabaca bibirine çok yakın ya da birbirinin aynısı olan ameliyatlardır):

Deviasyon ameliyatı
Septoplasti ameliyatı
Burunda kıkırdak eğriliği ameliyatı
SMR ameliyatı
Burunda kemik eğriliği ameliyatı
Burun eğriliği ameliyatı
Submüköz rezeksiyon ameliyatı

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Muayenehane:

Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul

Randevu tel: 0212 561 00 52

Cep tel: 0533 6550199

Fax: (0212) 542 74 47

http://www.kulakburunbogaz.info/Op.Dr.Murat-Enoz-Kulak-Burun-Bogaz-Uzmani.vcf linkinin üzerine tıklayarak vCard (VCF Dosyası)' nı açın ve otomatik olarak Dr.Murat Enöz telefon, fax, Email WhatsApp numarası ve adres bilgileri telefonunuza kaydolsun!

 

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin.